Pages Menu
Categories Menu
Jak zarządzić przestrzenią zewnętrzną? Wybór płytek tarasowych

Jak zarządzić przestrzenią zewnętrzną? Wybór płytek tarasowych

Taras czy balkon to miejsce łączące nasz dom ze światem. Często siadamy na nim rano, by zjeść w spokoju śniadanie lub napić się kawy, a wieczorami jest miejscem spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Zanim jednak będzie idealnym miejscem relaksu powinniśmy dobrze zaplanować jego powstanie w taki sposób, by nasze miejsce na ziemi było nie tylko estetyczne, ale także w pełni funkcjonalne.

Północ-południe

Na początku warto zastanowić się nad tym, gdzie położony jest nasz taras. Jeżeli jest to strona południowa, to możemy liczyć się z tym, że czeka nas duże nasłonecznienie. W związku z tym powinniśmy zainwestować w podłoże, które nie będzie się szybko nagrzewało, a także rośliny, które zniosą duże dawki słońca. Dobrym rozwiązaniem będzie zadaszenie, a także podłoga z paneli lub egzotycznego drewna, które nada naszemu tarasowi wakacyjnego charakteru, a także sprawdzi się idealnie pod względem praktycznym. Warto kupić stolik i krzesła wykonane z naturalnych materiałów, które nie ulegną szybkiemu odbarwieniu, tak jak plastikowe czy metalowe ławy, czy leżaczki. Jeżeli chodzi o dobór roślin, to warto zainwestować w pelargonie, werbenę oraz trawy ozdobne, które zazielenią nasz taras.

Jeżeli natomiast nasz taras położony jest w części północnej, to będzie on raczej chłodny i wilgotny. Z całą pewnością docenimy go jednak w trakcie upalnych letnich dni. Idealnym podłożem na takim tarasie czy balkonie będą płytki ceramiczne, ponieważ są one odporne na zawilgocenie, deszcz oraz mróz. Do wyboru mamy płytki kwasoodporne, płytki tarasowe, płytki przemysłowe, płytki łazienkowe Poznań, płytki podłogowe Poznań takich marek jak Argelith, Casalgrande Padana, Radaway Poznań, Floor Gres, Atlas Concorde. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się takimi parametrami jak nasiąkliwość wodna (w przypadku płytek tarasowych powinna wynosić 3% lub mniej), twardość, która wiąże się z odpornością na uszkodzenia (im większa jest jej skala, tym lepiej), bardzo dobrze także aby były one też odporne na plamienie i łatwo się czyściły. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że imprezy na tarasie wiążą się z długimi godzinami porządkowania. Warto więc te godziny nieco skrócić.

Niezbędne dodatki

W przypadku nasłonecznionego tarasu z pewnością niezbędnym elementem będzie dobrej jakości parasol, który zapewni nam ochronę przed słońcem. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni zestaw mebli. Jeżeli nasz taras jest duży warto zainwestować w stolik i krzesła. Gdy nie mamy zbyt dużej przestrzeni zainwestujmy z stoliczek kawowy i dwa leżaki. Możemy kupić także wygodne poduchy, które będziemy wyciągać dla naszych gości. Oczywiście warto posadzić także dużo roślin, które nadadzą naszemu tarasowi i balkonowi życia. Pomyśl także o oświetleniu. Możesz zamontować nad swoją głową jasne lampki i girlandy lub też zainwestować w świeczniki. Blask świec stworzy z pewnością klimatyczny nastrój.

płytki tarasowe

Dodaj opinię

Your email address will not be published. Required fields are marked *