Pages Menu
Categories Menu
Kominek w domu jednorodzinnym

Kominek w domu jednorodzinnym

Małe, szerokie, stylizowane… pomysłów na montaż kominka domowego może być naprawdę wiele. Warto jednak pamiętać, że dopiero połączenie estetyki z funkcjonalnością pozwoli kominkowi w stu procentach spełniać swoją funkcję. Wbrew pozorom, zespolenie wspominanych cech – nawet mimo dużego wyboru kominków na rynku – wcale nie jest takie proste. Budowę czy też położenie „domowego ogniska” należy planować już na etapie projektowania domu. Niestety niejednokrotnie wiele osób decyduje się na kominek dopiero w momencie przeprowadzania prac wykończeniowych. Często bywa również tak, że kupujemy dom na rynku wtórnym i w takim wypadku również chcielibyśmy zamontować kominek. Jak zatem poradzić sobie z trudnymi sytuacjami budowlanymi? Jakie urządzenia opłaca się wybierać i w którym pomieszczeniu je zamontować? Gdzie wreszcie szukać zaufanych i sprawdzonych producentów z branży? Warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ mogą one znacznie ułatwić wybór idealnego kominka do naszego domu.

Gdzie zamontować kominek

Niestety wybór miejsca, w którym znajdzie się kominek często nie może być dowolny. Najłatwiej mają oczywiście osoby dopiero planujące budowę domu. W takich przypadkach naniesienie odpowiednich instalacji na projekt nie stanowi problemu, a kominek może pojawić się w zasadzie wszędzie. Wszystko sprowadza się do tego, by przewody dymowe oraz komin zostały wybudowane w pobliżu naszego „ogniska”. Sprawa komplikuje się w momencie, w którym kominek zostaje dobudowany do istniejącej już nieruchomości. W takich sytuacjach pole do popisu jest z kolei oczywiście dość ograniczone. Pomijając kwestie techniczne warto wspomnieć, iż kominki najczęściej umieszcza się w najbardziej reprezentatywnym miejscu w domu, czyli oczywiście w salonie. Warto zadbać podczas planowania budowy o to, by zamontowane urządzenie nie ograniczało ruchów i zabierało jak najmniej przestrzeni. Z drugiej strony kominek powinien oczywiście pozostawać widoczny. Czasami tego rodzaju sprzęty montuje się również w sypialniach. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania oraz upodobania domowników.

Rodzaje kominków na rynku

 Osoby marzące o kominku we własnym domu z pewnością mają w czym wybierać. W ostatnim czasie bardzo popularną opcją stały się tak zwane kominki z płaszczem wodnym. Ich montaż jest stosunkowo łatwy, a cena przystępna. Plusem tego rodzaju urządzeń jest również ich ogromna wydajność. Dzięki specjalnej budowie – składającej się z płaszcza wewnętrznego i płaszcza zewnętrznego przedzielonych przestrzenią wypełnioną wodą – kominek gwarantuje domownikom dodatkowe źródło ciepła. Jest więc nie tylko funkcjonalny czy nastrojowy, ale również – co na przestrzeni ostatnich kilku lat stało się w przypadku różnorodnych urządzeń bardzo ważne – jak najbardziej ekologiczny. Alternatywą dla takich kominków są kominki elektryczne. Te o wiele większą popularność zdobywają jednak w przestrzeniach bloków mieszkalnych. Specjalna konstrukcja i specyfika kominków elektrycznych nie wytwarza szkodliwych spalin, dlatego instalacje odprowadzające nie są w tym przypadku koniecznością. Wydaje się zatem, że zarówno kominki z płaszczem wodnym, jak i kominki elektryczne pod jakimś względem zasługują na zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów. Z pewnością ważne jest to, że nawet dobra imitacja prawdziwego kominka zbuduje w domu czy mieszkaniu niepowtarzalny nastrój, który udzieli się (szczególnie w porze jesienno-zimowej) wszystkim domownikom.

Montaż kominka a bezpieczeństwo domowników

Kominek w domu to nie tylko doskonała aranżacja czy przytulne wnętrze. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas budowania tego typu elementów należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, by idealnie uszczelnić kanał, którym z kominka do komina będą przedostawały się spaliny. Należy użyć przy tym odpowiednio trwałych materiałów, ponieważ temperatura wytwarzana przez kominek niejednokrotnie przewyższa kilkaset stopni Celsjusza. Bardzo istotna kwestia dotyczy również podłoża. W okolicy kominka nie powinny znajdować się materiały łatwopalne, włącznie z elementami wykorzystanymi do wyłożenia podłogi. O szczegółowe przepisy regulowane normami nie należy się martwić, ponieważ doskonale znają je budowlańcy. To między innymi dlatego do montażu powinno zatrudniać się wyłącznie uprawnione, doświadczone i wykwalifikowane osoby.

Akcesoria do kominka – jakie elementy warto nabyć

akcesoria kominkowePostawiony i zabezpieczony kominek to jednak nie wszystko. Warto pamiętać również o dodatkach, które nie tylko ułatwiają rozpalenie ognia, ale również uzupełniają aranżację i stwarzają niepowtarzalną atmosferę. Warto sprawić sobie zatem solidny zestaw kominkowy, w skład którego najczęściej wchodzi między innymi szufelka, zmiotka czy pogrzebacz. Idealnym dodatkiem jest również koszyk, na którym zgrabnie można ułożyć drewniane pale. Pod względem praktycznym warto zakupić między innymi specjalne odkurzacze, które idealnie pozbywają się rozsypanego popiołu. Na początku swojej przygody z kominkiem wiele osób nie radzi sobie z poprawnym rozpalaniem, co z kolei wpływa na znaczne zabrudzenie szybki. Warto zaopatrzyć się zatem w specjalne środki czyszczące. Dzięki tym ostatnim blask płynący z rozpalonego kominka będzie uprzyjemniał domownikom czas i wprowadzał wyjątkowy nastrój.

Jedno jest pewne. Zamontowany kominek z pewnością wprowadza do domu niepowtarzalny klimat. Odpowiedni montaż oraz umieszczenie wybranego modelu może dodać wnętrzom charakteru oraz wprowadzić przytulną atmosferę. Szczególnie wtedy, gdy za oknem sypie śnieg i panuje wszechogarniający mróz.

 Na rynku można dzisiaj znaleźć dużą liczbę oryginalnych ofert, w skład których wchodzą między innymi kominki elektryczne czy kominki z płaszczem wodnym. Oprócz różnic pod względem technicznym, klienci mogą liczyć również na różnice związane z wyglądem zewnętrznym kominków. W zależności od upodobań czy planowanych aranżacji wnętrz można dostępne są kominki wykonywane w stylu minimalistycznym czy też w stylu retro. Każdy model charakteryzuje się nieszablonowym wyglądem, dlatego warto sprawdzić różne opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji. Doskonałym źródłem informacji pozostają strony internetowe należące do czołowych producentów. Dzięki nim szybko i dokładnie można uzyskać informacje nie tylko na temat ewentualnych nowości, ale także o proponowanych rabatach czy przecenach.

Dodaj opinię

Your email address will not be published. Required fields are marked *