Pages Menu
Categories Menu
Od czego zależy bezpieczeństwo i komfort pracy?

Od czego zależy bezpieczeństwo i komfort pracy?

Pracując w przemyśle ciężkim, bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa i komfortu. Jest to w znacznym stopniu uwarunkowane parametrami technicznymi oraz zaawansowaniem technologicznym narzędzi, które są do pracy wykorzystywane. Jednak ergonomia to również wypadkowa odpowiedniego poziomu wiedzy oraz świadomości ludzi pracujących na placach budowy, w halach produkcyjnych i montażowych, w warsztatach samochodowych, w magazynach i wielu podobnych miejscach. W związku z tym, bardzo ważne jest odpowiednie przeszkolenie swoich pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

plany budowyAby zapewnić odpowiednie, czyli komfortowe i bezpieczne, warunki pracy w pierwszej kolejności należy zadbać o wybór odpowiednich narzędzi do pracy, które powinny znaleźć się na każdym stanowisku pracy. Narzędzia te muszą charakteryzować się szeregiem właściwości. Muszą więc być ergonomiczne. A co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim jakość oraz zaawansowanie technologiczne. W zależności od przeznaczenia, każde urządzenie posiada inne parametry techniczne. Istnieje także szereg wspólnych. Wybierając szlifierkę, sprawdźmy, czy producent zadbał o to, by posiadała nowoczesny system odprowadzający pył oraz pojemnik, który będzie gromadził tworzący się podczas pracy pył. Dodatkowo, ergonomia szlifierki przejawia się również w rodzaju mocowań talerzy szlifujących. Optymalna sytuacja to taka, w której są one zamontowywane na narzędziu za pomocą rzepów. Taki sposób jest nie tylko łatwy, ale także wysoce bezpieczny. Pozwala również zaoszczędzić czas potrzebny na wymianę talerzy szlifujących. Jeśli natomiast decydujemy się na zakup wiertarki, wkrętarki czy klucza pneumatycznego, to warto wybrać takie, które w swoim zestawi posiadają zestaw wierteł i końcówek, które czynią urządzenie bardziej uniwersalnym. Dzięki temu, stanowisko pracy nie musi być wyposażone w wiele różnorodnych sprzętów. Wystarczą dwa podstawowe, ale z dołączonymi do nich zestawami wymiennych końcówek. Jeszcze jednym często wykorzystywanym w przemyśle ciężkim narzędziem jest nitownica., podczas jej pracy produkowane są niebezpieczne odpady, które w pewnym stopniu zagrażają zdrowiu człowieka. W związku z tym, niezbędny jest specjalny pojemnik, który automatycznie je zbiera. Ergonomia jest zapewniana również dzięki szeregowi wspólnych właściwości niemal dla każdego rodzaju narzędzia. Bez względu na ich rodzaj, każde urządzenie powinno posiadać lekka, ale jednocześnie wytrzymałą na uderzenia i różnego rodzaju wstrząsy obudowę. Powinny być to również sprzęty poręczne, aby łatwo można było utrzymać je w dłoniach podczas pracy. Jeśli jest to niemożliwe do osiągnięcia z powodu wielkości urządzenia, konieczne jest dołączenie przez producenta dodatkowej rękojeści. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku szlifierek, wiertarek, kluczy pneumatycznych, nitownic i wielu innych sprzętów. Optymalna sytuacja to taka, w której uchwyty są obleczone materiałem o właściwościach antypoślizgowych, na przykład gumna. Warto także decydować się na wybór tych urządzeń, które posiadają w zestawie szereg akcesoriów ułatwiających wykonywanie czynności oraz specjalne walizki pomagające utrzymać porządek w miejscu pracy. Wszystko to jest tak istotne ponieważ wpływa nie tylko na większy komfort pracy, ale również na kwestie bezpieczeństwa. Na stronie http://www.cedima.pl/ można sprawdzić, jakie narzędzia w przypadku pracy na budowie czy w przemyśle charakteryzują się najwyższym komfortem używania oraz przede wszystkim bezpieczeństwem.

Ergonomia w miejscu pracy zależy nie tylko od rodzaju oraz zaawansowania technicznego narzędzi, ale także od wiedzy, umiejętności i świadomości, jaką muszą wykazywać się pracownicy. Bardzo często pracodawcy wysyłają swoich ludzi na specjalne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto brav w nich udział, ponieważ dzięki zdobytej tam wiedzy poprawia się jakość wykonywanej pracy. Można dowiedzieć się między innymi, jaka odzież ochronna jest niezbędna i w co warto się zaopatrzyć w związku z tym, jak powinien odbywać się transport ręczny, aby był on bezpieczny dla zdrowia i życia, jak również, które narzędzia są bardziej, a które nieco mniej przydatne. Można również zdobyć umiejętności z zakresu obsługi maszyn.

Dodaj opinię

Your email address will not be published. Required fields are marked *