Pages Menu
Categories Menu
Wyceny nieruchomości – kiedy i po co?

Wyceny nieruchomości – kiedy i po co?

Określenie wartości posiadanej przez siebie nieruchomości jest aspektem, który nie należy do najłatwiejszych, a który prędzej czy później każdy z nas będzie musiał wziąć pod uwagę. Coś, co wydaje się nam zupełnie oczywiste ze względu na to, że z danym miejscem łączą nas konkretne uczucia, dla osób takich, jak rzeczoznawca majątkowy czy pracownik banku staje się mniej oczywiste i wymaga wiarygodnych dokumentacji. Kiedy zatem niezbędne jest skontaktowanie się ze specjalistą i czy nie można wycenić mieszkania na własną rękę?

Z usług rzeczoznawcy nieruchomości korzystamy zwykle na prośbę banku lub urzędu skarbowego, zwłaszcza wtedy, kiedy ubiegamy się o kredyt hipoteczny lub kiedy musimy rozliczyć się ze skarbem państwa z podatku pochodzącego z darowizny albo spadku. Głównymi beneficjentami są więc współcześnie – poza osobami fizycznymi i wyżej wymienionymi instytucjami – urzędy, sądy, niewielkie firmy, duże przedsiębiorstwa oraz wszystkie te podmioty, które dążą do uzyskania wiarygodnej i przejrzystej wiedzy na temat posiadanej przez siebie nieruchomości. Co ważne – rzeczoznawca majątkowy jako jedyny ma wszelkie narzędzia oraz prawo do sporządzania operatu szacunkowego czyli dokumentu, na podstawie którego możliwe jest dalsze zawieranie jakichkolwiek transakcji. Co znajduje się w operacie? Oprócz tego, co najistotniejsze czyli szacowanej wartości nieruchomości, znaleźć tam można szczegółowy opis obiektu, dokumentację fotograficzną, analizę rynku, metodę dokonywania wyceny oraz cały proces obliczeniowy. Jest to to tyle istotne, że w przypadku szacowania wartości obiektu branych jest pod uwagę wiele rozmaitych czynników, które bardzo często wchodzą ze sobą w interakcje, przez co niezbędne jest każdorazowe indywidualne podejście do wyceny. Operat szacunkowy sporządzany jest w konkretnym celu, dlatego warto wiedzieć po co przychodzi się do specjalisty. Próżno tworzyć zamkniętą listę celów, ponieważ powodów zlecania wycen może być nieskończenie wiele, najczęściej jednak rzeczoznawcy majątkowi sporządzają operaty wtedy, kiedy podmioty zdecydują się na zakup albo sprzedaż nieruchomości, zabezpieczenie swojego kredytu bankowego, przekształcanie prawa do lokalu ze spółdzielczego na własnościowe, poznanie wartości posiadanego przez siebie majątku w celu zaplanowania dalszych inwestycji, dokonanie podziału majątku czy określenie wysokości szkód w obrębie danej nieruchomości. Celem może być także najprostsza transakcja kupna lub sprzedaży oraz fuzja mniejszych firm w większe przedsiębiorstwo, widać więc jak bardzo zindywidualizowane mogą być potrzeby i oczekiwania zleceniodawców. Trudno znaleźć dwie nieruchomości, które byłyby identyczne pod każdym względem, dlatego też rzeczoznawca majątkowy musi za każdym razem wykonywać całą pracę od początku.

Wyceny mieszkań czy też wyceny domów polegają na wytypowaniu wartości rynkowej, odtworzeniowej albo katastralnej, dlatego też w przypadku szacowania wartości bardzo ważna jest każdorazowo dobrze wykonana analiza rynku nieruchomości. Ze względu na to, że dana nieruchomości zlokalizowana jest w konkretnym miejscu i jest z nim nierozerwalnie związana, rzeczoznawca zmuszony jest do wzięcia pod uwagę nie tylko samego stanu nieruchomości oraz tego, co znajduje się wewnątrz niej, ale także do zwrócenia uwagi na otoczenie obiektu. Dla potencjalnych nabywców z całą pewnością będzie miało znaczenie czy dom jednorodzinny będzie się mieścił w bezpiecznej i czystej okolicy, a nie w otoczeniu oczyszczalni ścieków czy wysypisk śmieci, dlatego konieczne jest uwzględnianie preferencji uczestników rynku nieruchomości. Sporządzane i analizowane raporty nieruchomości – kwartalne, roczne czy półroczne mogą mieć więc niebagatelne znaczenie w ostatecznej decyzji co do ustalenia wartości wyceny nieruchomości. Czy jednak tylko rzeczoznawca majątkowy ma możliwość szacowania wartości? I co zrobić z popularnymi aplikacjami, do jakich należy wyceniarka internetowa, proponowana nam przecież także przez profesjonalne biura, takie jak chociażby Walor Nieruchomości? Wspomnianą aplikację można zresztą znaleźć pod adresem http://www.walor-nieruchomosci.pl/. Warto przy okazji poszukiwania mieszkania się z nią zapoznać. Dlaczego?

Wyceniarka może okazać się praktycznym narzędziem, które jest w stanie pomóc nam w podejmowaniu decyzji dotyczących dalszych działań względem swojej nieruchomości, jednak nigdy – z przyczyn oczywistych – nie będzie w stanie zastąpić pierwiastka ludzkiego. Rzeczoznawca majątkowy posiada rozległą wiedzę i – ze względu na wspomnianą już wyjątkowość każdego obiektu – musi zachowywać maksymalna elastyczność. Trudno więc zakładać, że prosta internetowa aplikacja będzie w stanie uwzględnić wszystkie słabe i mocne strony posiadanego przez nas mieszkania czy domu na podstawie kilku prostych parametrów. Okazuje się jednak, że dla własnej wiedzy jak najbardziej możemy z niej korzystać. Jeżeli dane są wiarygodne i na bieżąco uaktualniane, możemy zyskać wiedzę na temat stanu posiadanego przez siebie majątku. W takiej sytuacji nie będziemy jednak mogli wykorzystywać informacji dalej – czyli w przypadku jakichkolwiek interakcji z instytucjami państwowymi czy urzędowymi, ponieważ te każdorazowo będą wymagały pełnych dokumentacji opatrzonych państwową pieczęcią, którą posiada tylko i wyłącznie uprawniony rzeczoznawca majątkowy.

Dodaj opinię

Your email address will not be published. Required fields are marked *